Protetyka

Protetyka to dział stomatologii, który zajmuje się uzupełnianiem braków zębowych, przywracaniem prawidłowej funkcji żucia, wymowy, prawidłowego zgryzu oraz poprawą wyglądu poprzez zmianę koloru i kształtu zębów.

W zależności od potrzeb pacjentów w naszym gabinecie wykonujemy uzupełnienia ruchome oraz stałe.

Uzupełnienia ruchome

Proteza akrylowa – jest to uzupełnienie, które wprowadzone do jamy ustnej odbudowuje czynność żucia, wymowy i wyglądu. Proteza jest wkładana i wyjmowana z jamy ustnej. Wykonuje się je w przypadku całkowitego bezzębia lub gdy istnieją rozległe braki zębowe, kiedy nie ma możliwości zastosowania innych uzupełnień protetycznych. Protezy całkowite wykonujemy tradycyjnie lub najnowszą techniką analizy modeli i ustawienia biofunkcjonalnych zębów wysokoguzkowych. Metoda ta w znacznym stopniu poprawia funkcje żucia.

Proteza szkieletowa – można ją wykonać, gdy brakuje kilku zębów. Składa się z metalowego szkieletu oraz akrylowych elementów odbudowujących brakujące zęby oraz podłoże. Wykonujemy różne protezy – na zatrzaskach, zasuwach; są to protezy pozbawione klamer retencyjnych, dzięki czemu zachowana jest większa estetyka.

Uzupełnienia stałe

Korony – stosujemy je na pojedyncze zęby, gdy chcemy wzmocnić strukturę zęba, zmienić jego kolor lub kształt. Mogą być osadzone na zębach własnych lub na wkładzie koronowo-korzeniowym. Wkłady są to uzupełnienia cementowane do kanału zęba, uprzednio przeleczonego endodontycznie. Wkłady wykonujemy z metalu, stopów szlachetnych oraz włókna szklanego.

Mosty to uzupełnienia stałe osadzone na zębach sąsiadujących z luką. Wykonujemy mosty na podbudowie metalowej, cyrkonie lub trójtlenku glinu.

Licówki – najmniej inwazyjna metoda zmiany kształtu i koloru zęba. Ich zastosowanie polega na oszlifowaniu wargowej powierzchni zęba.

Protetyka to również uzupełnienia na implantach. Gdy brakuje zęba lub kilku zębów, uzupełnienia protetyczne można wykonać za pomocą korony, której „nowym korzeniem” będzie implant.

Protetyka
X
    wpChatIcon