Stomatologia dziecięca

Bardzo ważne jest, aby nasze dzieci zostały objęte profesjonalną opieką medyczną od najmłodszych lat. Tak naprawdę przygoda ze stomatologią rozpoczyna się w domu. Dzieci wzorują się na rodzicach, którzy przekazują im odpowiednie nawyki higienizacyjne. Niestety nieświadomie my, dorośli, potrafimy przekazywać również nasze lęki i stres.

Trzeba zatem pamiętać, aby niepotrzebnie nie stresować dzieci. Wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna przebiegać w przyjaznej atmosferze, tak aby mały pacjent miał pozytywny stosunek do ewentualnego późniejszego leczenia stomatologicznego.

Pierwsza wizyta powinna być wizytą adaptacyjną. Ma ona za zadanie zapoznać dziecko z gabinetem stomatologicznym i panującymi tam zasadami. Stomatolodzy zalecają, aby nastąpiła ona nie później niż do 3. roku życia (jednak gdy w jamie ustnej pojawią się pierwsze ząbki, w wieku 6-12 miesięcy, rodzice powinni przyprowadzić dziecko do gabinetu).

Nie zawsze jednak pierwsza wizyta jest wizytą adaptacyjną. Może się okazać, że zęby dziecka wymagają leczenia. W takim przypadku ryzyko powstania negatywnych skojarzeń z dentystą jest większe. Nieleczone zęby mleczne wpływają na stan pojawiających się później zębów stałych, dlatego tak ważne jest ich leczenie.

Dzieci potrzebują specjalnego podejścia, cierpliwości i wyrozumiałości ze strony personelu medycznego. Dbamy o to, aby nie wprowadzać stresującej atmosfery, z pacjentem rozmawiamy zrozumiałym dla niego językiem. Angażujemy go w proces leczenia. Dążymy do tego, aby mały pacjent czuł się komfortowo i opuścił gabinet z miłymi wspomnieniami.

X
    wpChatIcon