Zalecenia po zabiegu chirurgicznym
- Po ekstrakcji zęba należy przytrzymać zagryziony tampon około 20-30 minut, a w razie przedłużającego się krwawienia należy umieścić ponownie jałowy tampon w jamie ustnej i mocno zagryźć.
- Wstrzymać się od jedzenia i picia przez dwie godziny.
- Efekt znieczulenia może utrzymać się około 2 godzin, po ustąpieniu znieczulenia może być odczuwalny ból i należy zażyć środek przeciwbólowy.
- Można zastosować zewnętrznie zimny okład w okolicę miejsca pozabiegowego, pozwoli to zmniejszyć dolegliwości bólowe i ograniczyć powstanie obrzęku.
- W dniu po zabiegu nie jeść i nie pić gorących pokarmów i napojów, pokarmy powinny być półpłynne lub miękkiej konsystencji.
- Przez 24 godziny po zabiegu nie należy płukać jamy ustnej, aby nie wypłukać tworzącego się skrzepu, który zabezpiecza zębodół i zapewnia prawidłowe gojenie.
- Szczotkowanie okolicy pozabiegowego w drugiej dobie po zabiegu powinno odbywać się miękką szczoteczką.
- W kilku pierwszych dniach po zabiegu należy unikać palenia papierosów, spożywania alkoholu, a także wzmożonego wysiłku fizycznego.
- Jeżeli rana była zabezpieczona szwami, należy zgłosić się na wizytę w terminie wyznaczonym przez lekarza w celu usunięcia szwów.
- Wystąpienie sińców oraz obrzęku jest częstym objawem, który mija po kilku dniach i zazwyczaj nie wymaga dodatkowego leczenia.
- Jeżeli były zalecone leki, np. antybiotyk, należy zażywać je zgodnie z zaleceniami lekarza, natomiast jeżeli po zażyciu danego antybiotyku wystąpią dolegliwości, takie jak biegunka, bóle brzucha, wymioty, wysypka, zaczerwienienie lub inne niepokojące objawy należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Zalecenia po zabiegu implantologicznym
Dolegliwości jakie pojawiają się po zabiegu są normalną reakcją i nie powinny wywoływać niepokoju. Najczęściej są to:
- Ból w miejscu wszczepienia implantu.
- Obrzęk tkanek miękkich oraz zasinienie twarzy.
- Delikatne krwawienie.
Powyższe objawy, jeśli w ogóle wystąpią, powinny ustąpić w ciągu kilku dni.
- Efekt znieczulenia może utrzymać się około 2 godzin, po ustąpieniu znieczulenia może być odczuwalny ból i należy zażyć środek przeciwbólowy.
- Bezpośrednio po zabiegu należy zastosować (zewnętrznie) zimny okład, zmniejszy to dolegliwości bólowe oraz ograniczy obrzęk.
- Pozycja siedząca i półleżąca jest lepsza, niż leżenie. Przez pierwsze dwa dni po zabiegu należy trzymać głowę powyżej klatki piersiowej.
- Bezwzględnie unikać palenia papierosów i spożywania alkoholu oraz wzmożonego wysiłku fizycznego przez minimum 5 dni.
- W pierwszych dniach po zabiegu dieta powinna być papkowata, półpłynna, należy unikać gorących pokarmów i płynów (jeść i pić dopiero po odzyskaniu pełnego czucia, po ustąpieniu znieczulenia).
- Płukanie jamy ustnej rozpocząć dzień po zabiegu, płukać 3 razy dziennie (lub po każdym posiłku) roztworem chlorheksydyny lub innym preparatem zaleconym przez lekarza.
- Miejsca pozabiegowego nie powinno się szczotkować przez kilka dni (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Szczotkowanie okolic miejsca pozabiegowego powinno odbywać się miękką szczoteczką.
- Zalecone leki przeciwbólowe oraz antybiotyk należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza, natomiast jeżeli wystąpią dolegliwości takie, jak biegunka, bóle brzucha, wymioty, wysypka, zaczerwienienie lub inne niepokojące objawy, należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
- Pierwsze dwa tygodnie gojenia mają duży wpływ na powodzenie całego procesu leczenia, dlatego bardzo ważne jest dokładne przestrzeganie zaleceń.
Należy przestrzegać wizyt kontrolnych.
- Po okresie 10-14 dniach należy zgłosić się w celu usunięcia szwów.
- Jeżeli pacjent użytkuje protezy ruchome, dostosowanie protez powinno odbyć się po 12-14 dniach.
- Wizyty kontrolne wyznacza lekarz – w trakcie gojenia się, który wynosi 4-6 miesięcy w przypadku żuchwy, a 6-9 miesięcy w przypadku szczęki.
Jeżeli pojawią się niepokojące objawy takie jak nieustępujący ból i obrzęk, sztywność mięśni szczęk, gorączka skontaktuj się z lekarzem.
Zalecenia po zabiegu wybielania zębów
Należy ściśle przestrzegać zaleceń, aby efekt wybielania utrzymał się jak najdłużej.
- Nie należy jeść przez dwie godziny po zabiegu, można pić tylko wodę mineralną, niegazowaną.
- Nie należy palić papierosów przez 2 doby po zabiegu wybielania.
- Ostateczna biel ustabilizuje się po około 2 tygodniach, dlatego ważne jest, aby zachować w tym czasie „białą dietę”, czyli należy zrezygnować z pokarmów i płynów, które mają tendencję do barwienia, ponieważ szkliwo wybielanych zębów jest częściowo odwodnione i narażone na wchłanianie barwników.
- W przypadku stosowania dwutygodniowej kuracji wybielania domowego – nakładkowego, biała dieta powinna być stosowana przez cały okres wybielania oraz trzy doby po zakończeniu zabiegu.
W białej diecie NIE WOLNO spożywać:
- Kawy, herbaty (także zielonej).
- Soków, czerwonego wina, napojów gazowanych.
- Ciemnych sosów, zup, przypraw.
- Owoców i warzyw, unikamy szczególnie buraczków, jagód,truskawek,borówek, sosu sojowego, szpinaku.
- Wędlin, serów żółtych i topionych.
- Nie wolno także palić papierosów.
WOLNO spożywać:
- Drób i ryby – najlepiej gotowane.
- Makarony.
- Białe pieczywo.
- Jogurty naturalne, biały ser.
- Banany.
Ze względu na możliwość wystąpienia nadwrażliwości pozabiegowej, należy unikać skrajnie zimnych i gorących posiłków oraz kwaśnych i pikantnych. Jeżeli taka nadwrażliwość wystąpi i będzie się utrzymywać, należy zgłosić się do gabinetu w celu zastosowania preparatów z dużą dawką fluoru, które pomogą w jej zmniejszeniu.
Zalecenia po zabiegu lakierowania zębów
- Zaleca się, aby nie jeść i nie pić przez dwie godziny.
- W dniu zabiegu nie pić soków owocowych i gazowanych, słodkich napojów.
- W dniu zabiegu nie płukać jamy ustnej płynami do płukania.
- W dniu zabiegu nie jeść lepkich pokarmów, nie żuć gumy do żucia.
- W dniu zabiegu nie palić papierosów.
- Jeżeli zabieg był wykonywany w późnych godzinach wieczornych i pacjent wstrzyma się od jedzenia, nie myć zębów, a jedynie przepłukać jamę ustną czystą wodą.
Zalecenia po leczeniu próchnicy, założeniu plomby
Jeżeli zabieg był wykonywany w znieczuleniu, należy wstrzymać się z jedzeniem i piciem, aż do momentu ustąpienia znieczulenia. Istnieje możliwość przygryzienia sobie języka, policzka lub wargi. Po leczeniu może wystąpić nadwrażliwość pozabiegowa, która może trwać od 2 do 4 tygodni. Można wtedy zastosować pastę na nadwrażliwość. Jeżeli dolegliwości będą się utrzymywać lub nasilać, należy skontaktować się z lekarzem w celu umówienia wizyty kontrolnej.
Jeżeli ząb był wypełniony materiałem kompozytowym, można jeść i pić po wyjściu z gabinetu, natomiast jeżeli było wypełnienie glassjonomerowe lub inne, lekarz poinformuje o czasie wstrzymania się od jedzenia i picia.
Zalecenia po usunięciu kamienia nazębnego (skalingu) i/lub piaskowaniu zębów
- Zarówno po zabiegu skalingu, jak i piaskowaniu, dziąsła mogą być lekko podrażnione i delikatnie krwawić.
- Może pojawić się nadwrażliwość.
- Zaleca się płukanie ciepłą wodą z dodatkiem preparatów z chlorheksydyną oraz używanie past do zębów znoszących nadwrażliwość.
- W pierwszych kilku dniach po zabiegu, należy wstrzymać się od jedzenia i picia gorących lub zimnych, „kolorowych” pokarmów i napojów, jak również od palenia papierosów.
- Utrzymującą nadwrażliwość zębów można zminimalizować poprzez zastosowanie preparatów z dużą dawka fluoru.
Zalecenia po leczeniu protetycznym
Protezami ruchomymi
- Proteza ruchoma wykonana jest z materiału sztywnego, dlatego w trakcie pierwszych dni użytkowania może pojawić się dyskomfort, a nawet ból. Wskazana jest wtedy wizyta w celu wykonania tzw. korekty.
- Jeżeli ze względu na silny ból proteza nie mogła być użytkowana do czasu kolejnej wizyty, należy ją koniecznie założyć na kilka godzin przed wizytą, aby lekarz mógł zlokalizować przyczynę dolegliwości.
- Proteza jest traktowana, jako ciało obce, dlatego też często pacjentom trudno jest się do niej przyzwyczaić. W związku z nową sytuacją w jamie ustnej, może pojawić zwiększone wydzielanie śliny, powstanie odruchów wymiotnych, upośledzenie odczuwania smaków, bodźców termicznych.
- Z nowym uzupełnieniem należy również nauczyć się funkcjonować, zarówno podczas mówienia, jak i jedzenia.
- Zaleca się pacjentom głośne czytanie oraz powolne, wyraźne wysławianie się.
- Jedzenie należy zacząć od małych miękkich kęsów i dokładnego obustronnego przeżuwania.
- Bardzo ważne jest utrzymanie protez w idealnej czystości, dlatego też powinno się je myć po każdym posiłku, jeżeli jest to możliwe. Zalegające resztki pokarmowe ulegają gniciu i fermentacji, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, a co za tym idzie stanom zapalnym i innym schorzeniom w jamie ustnej.
- Protezę oczyszczamy pod strumieniem ciepłej wody specjalną szczoteczką przy użyciu delikatnych past lub płynu do mycia naczyń. Należy unikać czyszczenia protez ściernymi pastami do zębów, gdyż mogą w niej powstać mikroszczeliny i zarysowania.
- Po okresie adaptacji protezę należy wyjmować na noc, po oczyszczeniu i wysuszeniu przechowywać w czystym, nieszczelnym pojemniku.
- Dodatkowo można używać specjalnych preparatów do oczyszczania protez.
- Konieczne są okresowe wizyty podczas użytkowania ruchomych uzupełnień, ponieważ nie zawsze procesy patologiczne w jamie ustnej sygnalizowane są bólem.
- W przypadku uszkodzenia protezy nie należy jej użytkować lub samemu naprawiać, należy zgłosić się do lekarza w celu dokonania naprawy.
Uzupełnienia protetyczne stałe – korony, mosty
- Po zacementowaniu prac protetycznych stałych, zaleca się nie jeść i nie pić przez około 3 godziny.
- W pierwszych kilku dniach należy wstrzymać się od jedzenia lepkich, ciągnących pokarmów oraz żucia gumy.
- Prace protetyczne stałe powinny być traktowane, jak „własne zęby”, a więc zachować należy takie same zasady higieniczne.
- Do koron pojedynczych używamy standardowej szczoteczki oraz nici dentystycznej, natomiast do uzupełnień typu mosty, używamy nitki SuperFloss, aby oczyścić miejsce pod przęsłem mostu.
- Podczas ostatniej wizyty zostanie wykonany instruktaż higieny z doborem odpowiednich przyborów higienizacyjnych.
- W przypadku poluzowania się lub odcementowania pracy protetycznej, pacjent zobowiązany jest jak najszybciej umówić się na wizytę w celu ustalenia przyczyny zaistniałej sytuacji.
- Pacjenci z uzupełnieniami protetycznymi powinni zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne i zabiegi higieniczne jamy ustnej.