Leczenie endodontyczne
(kanałowe)
Niestety bywa tak, że pacjent zgłaszający się do gabinetu, często z powodu bólu zęba, słyszy, że ząb będzie leczony kanałowo. Być może jest to nieodwracalne zapalenie miazgi, martwica lub nawet zgorzel. Leczenie takie polega na usunięciu z komory i kanałów korzeniowych zęba martwej lub zainfekowanej miazgi, na opracowaniu, odkażeniu i wypełnieniu kanałów.
Być może, słysząc słowa „leczenie kanałowe”, mamy wiele obaw związanych z perspektywą kilku długich i niejednokrotnie bolesnych wizyt. Ale to już przeszłość. W dzisiejszych czasach metody i sprzęt do leczenia kanałowego dają nam możliwość bezbolesnego przeprowadzenia leczenia często podczas jednej wizyty. Dzięki wykonywanym na bieżąco zdjęciom rentgenowskim oraz elektronicznym pomiarom endometrem możemy systematycznie sprawdzać postęp naszych prac.
Niestety czasami dzieje się tak, że ząb, który był kiedyś leczony kanałowo, wymaga powtórnego leczenia. Przyczyny mogą być różne, np. dodatkowe, zakrzywione lub niedrożne kanały, pęknięcie korzenia, drobinka pilnika ukruszonego podczas wykonywania zabiegu . Zabieg jest bardziej skomplikowany niż pierwotne leczenie, wymaga dużej precyzji, dokładnego usunięcia z kanałów starego materiału, starannego ich oczyszczenia, wypłukania, a następnie wypełnienia.
Niekiedy powtórne leczenie endodontyczne może nie przynieść zamierzonego efektu. W takiej sytuacji lub gdy ryzyko powikłań podczas zabiegu jest zbyt duże, przeprowadza się leczenie chirurgiczne, np. resekcję wierzchołków korzeni.
Czasami pacjenci mają dylemat, czy usunąć ząb, który jest przyczyną dolegliwości bólowych, czy leczyć go endodontycznie. W każdym przypadku należy walczyć o ząb, gdyż w dzisiejszych czasach, dzięki nowoczesnej endodoncji, ząb prawie zawsze da się uratować. Można również uratować część zęba, a po zabiegu chirurgicznym i leczeniu protetycznym wykonać idealną odbudowę.

Narzędzia wykorzystywane do leczenia endodontycznego (kanałowego).