Periodontologia
Jama ustna to nie tylko zęby. Bardzo ważne jest ich otoczenie, kość, dziąsła, błona śluzowa. Dolegliwości bólowe i dyskomfort dziąseł, krwawienie, rozchwianie zębów, wrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy i płyny, odsłonięcie szyjek zębowych oraz niepokojący zapach z ust to częsty powód z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetu. W tym przypadku wskazane jest leczenie periodontologiczne.
Przygotowanie do niego polega na bardzo szczegółowym badaniu, oznaczeniu kilku wskaźników:
- OHI – wskaźnik higieny jamy ustnej,
- API – ocena higieny w przestrzeniach międzyzębowych,
- PI.I – wskaźnik płytki bakteryjnej – ocenia grubość płytki bakteryjnej umiejscowionej w okolicy szyjki zęba,
- SBI – umożliwia wychwycenie wczesnych stadiów choroby przyzębia, poprzez krwawienie dziąseł lub jego brak podczas zgłębnikowania
Wskaźniki te pomogą lekarzowi na postawienie diagnozy i podjęciu właściwego planu leczenia. Choroby przyzębia są przewlekłe i mogą rozwijać się latami często niezauważalne. Nieleczone zapalenie dziąseł może być przyczyną powstania paradontozy. Jest to przewlekła choroba, której zaniedbanie prowadzi nawet do wypadania zębów.
Leczenie rozpoczyna się od usunięcia kamienia nazębnego, korekty ewentualnych nawisających wypełnień oraz bardzo ważnej procedury, jaką jest instruktaż higieny jamy ustnej z doborem odpowiednich przyborów.
Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, trudniej poddająca się leczeniu z powodu występowania głębokich patologicznych kieszeni dziąsłowych, terapia w gabinecie polega na usunięciu przyczyny zapalenia przyzębia, czyli bakterii znajdujących się w złogach na powierzchniach korzeni zębów. Jest to wykonywane w znieczuleniu podczas zabiegu usunięcia kamienia – skalingu oraz kiretażu zamkniętego, polegającego na odchyleniu dziąseł, co pozwala na dokładne oczyszczenie kieszonki przyzębnej z resztek kamienia zasiedlonego przez bakterie, które są przyczyną stanu zapalnego.
W przypadkach, które nie poddają się takiemu leczeniu, konieczne jest postępowanie chirurgiczne z zastosowaniem preparatów wspomagających regenerację kości.
Leczenie w gabinecie to połowa sukcesu, bardzo ważne jest przestrzeganie idealnej higieny jamy ustnej stosowanie się do zaleceń oraz częste wizyty kontrolne. Aby uniknąć powikłań, utrzymać efekt leczenia i nie dopuścić do powrotu choroby, współpraca pacjenta z lekarzem w tym przypadku jest bardzo ważna.
Piaskowanie
Zabieg polegający na skutecznym i szybkim usunięciu osadu i przebarwień za pomocą mieszaniny dwuwęglanu sodu, wody i powietrza. Po zabiegu pacjent ma uczucie gładkości zębów.
