Profilaktyka
Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytką nazębną, będącą podstawową przyczyną rozwoju próchnicy – czyli walka o zdrowe zęby i dziąsła.
Najskuteczniejszymi metodami utrzymania higieny jamy ustnej są: właściwe szczotkowanie zębów, codzienne używanie nitki dentystycznej oraz oczyszczanie języka. Dzięki tym podstawowym działaniom ograniczamy ryzyko powstania próchnicy zębów i chorób przyzębia, a co za tym idzie – niebezpieczeństwo utraty zębów.
Nawet najlepsza pasta i nowoczesna szczoteczka do zębów nic nie pomogą, jeżeli zabiegi higieniczne są rzadkie i niewłaściwie wykonywane. Dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem dentystą na temat sposobu szczotkowania, doboru właściwej pasty i szczoteczki oraz innych metod utrzymania właściwej higieny jamy ustnej. Szczotkowanie zębów trzeba wspomagać nitką dentystyczną oraz innymi przyborami dostosowanymi do potrzeb pacjentów.
Badania kontrolne pozwalają na stały wgląd w to, co dzieje się w jamie ustnej. U dorosłych powinny się one odbywać co 6 miesięcy, a u dzieci i osób ze zwiększonym ryzykiem próchnicy – co 3-4 miesiące.
Lakierowanie
Lakierowanie polega na zastosowaniu na oczyszczone zęby lakierów fluorkowych. Substancje te charakteryzują się dużą lepkością, dzięki czemu bardzo dobrze przylegają do zębów i długo się utrzymują, stopniowo uwalniając fluor.
Lakierowanie stosuje się co najmniej 2 razy w roku lub 3-4 razy, gdy występuje skłonność do próchnicy. Wskazane jest ono także u osób noszących stałe aparaty ortodontyczne, przy odsłoniętych szyjkach zębowych lub gdy istnieje plama próchnicowa.
Lakowanie
Lakowanie bruzd zębowych polega na wypełnieniu ich zagłębień specjalnym materiałem fluorowym zwanym lakiem szczelinowym.
Lak zalega w zagłębieniach zęba i chroni go w sposób mechaniczny przed próchnicą. Dotyczy to głównie zębów trzonowych i przedtrzonowych ze względu na ich budowę anatomiczną. Zabieg lakowania redukuje próchnicę bruzd do 90%. Lakowanie to zabieg komfortowy dla pacjenta, a czas jego trwania jest krótki. Co 6 miesięcy należy kontrolować szczelność nałożonego laku.