Stomatologia estetyczna

Zdrowy i piękny uśmiech gwarantuje nam dobre samopoczucie i dodaje pewności – można rzec, że stanowi naszą wizytówkę, ważny jest nie tylko w życiu prywatnym, ale również w zawodowym.

Wybielanie zębówWybielanie zębów

Aby wyeksponować piękno naszych zębów – naszego uśmiechu, wyodrębniono stomatologię estetyczną. Dziedzina rozwinęła się w odpowiedzi na coraz większe wymagania pacjentów w stosunku do estetyki, rozumianej nie tylko jako „białe zęby”, ale również jako ich estetyczny kształt i ustawienie w jamie ustnej. Stomatologia estetyczna to nie tylko zęby, to także dziąsła, które tworzą tzw. różową estetykę – ważną dla utrzymania i funkcjonowania zębów.

Najskuteczniejszymi metodami utrzymania higieny jamy ustnej są: właściwe szczotkowanie zębów i codzienne używanie nitki dentystycznej. Dzięki tym podstawowym działaniom ograniczamy ryzyko powstania próchnicy zębów i chorób przyzębia, a co za tym idzie – niebezpieczeństwo utraty zębów.
Nawet najlepsza pasta i nowoczesna szczoteczka do zębów nic nie pomogą, jeżeli zabiegi higieniczne są rzadkie i niewłaściwie wykonywane. Dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem dentystą na temat sposobu szczotkowania, doboru właściwej pasty i szczoteczki oraz innych metod utrzymania właściwej higieny jamy ustnej. Szczotkowanie zębów trzeba wspomagać nitką dentystyczną oraz innymi przyborami dostosowanymi do potrzeb pacjentów.
Badania kontrolne pozwalają na stały wgląd w to, co dzieje się w jamie ustnej. U dorosłych powinny one odbywać się co 6 miesięcy, a u dzieci i osób ze zwiększonym ryzykiem próchnicy – co 3-4 miesiące.

Wybielanie

Bywa, że nasz uśmiech jest niezadowalający ze względu na ciemny kolor zębów. Nawet ich codzienne rzetelne mycie nie zawsze daje gwarancję, że będą białe i pozbawione przebarwień. Na kolor zębów w dużej mierze ma wpływ ich struktura. Wraz z wiekiem szkliwo coraz bardziej się ściera i ulega mikropęknięciom. Za żółtawy odcień zęba odpowiada prześwitująca przez coraz cieńsze szkliwo zębina – warstwa znajdująca się tuż pod szkliwem. Dodatkowo w mikropęknięciach odkładają się barwniki i osady. W takiej sytuacji można zastosować wybielanie zębów. Są różne metody wybielania. Każdy pacjent powinien mieć indywidualnie dobraną metodę, która będzie odpowiadać jego potrzebom.

Wybielanie lampą Beyond

Szybki efekt wybielania na jednej wizycie. Cały zabieg trwa około 1,5 godziny – 2 godzin (w zależności od przyczyny i stopnia przebarwienia). Pacjenta przygotowuje się do zabiegu poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów ochrony dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej. Sam zabieg polega na aplikowaniu na zęby specjalnego żelu wybielającego, który następnie aktywizowany jest za pomocą specjalistycznej lampy emitującej zimne, niebieskie światło.

Po wybielaniu pacjent zostanie poinstruowany, jak ma postępować przez najbliższe dni, aby utrzymać kolor.

Wybielanie nakładkowe (wybielanie domowe)

Na pierwszej wizycie wykonywany jest wycisk, na podstawie którego technik przygotowuje nakładki na zęby, do których zakłada się żel, a następnie nakłada na zęby. Na kolejnej wizycie pacjent odbiera nakładki i strzykawki z żelem oraz zostaje dokładnie poinstruowany, jak ma postępować, aby uzyskać zamierzony efekt. Czas trwania tego procesu jest różny, zależy od stopnia przebarwienia oraz od jego przyczyny. W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z lekarzem. Po wybieleniu zalecamy przeprowadzenie fluoryzacji. Przez cały okres wybielania należy utrzymać białą dietę, aby uzyskać zadowalające efekty.

Wybielanie zębów martwych

Zabieg ten dotyczy zębów leczonych kanałowo, obumarłych po urazie lub martwych z innych powodów. Bardzo często bywa tak, że taki ząb zmienia kolor i staje się ciemniejszy od pozostałych. Aby przywrócić jego biel i dopasować go do koloru zębów sąsiednich, możemy go również wybielić. Zabieg polega na założeniu środka wybielającego do wnętrza komory zęba i pozostawieniu go na kilka dni. Opatrunek wymienia się kilka razy w zależności od przyczyny i stopnia przebarwienia. Jeżeli efekt jest satysfakcjonujący, kończymy wybielanie. Po około 2 tygodniach wymieniamy istniejące wypełnienie – jest to czas, jaki musi upłynąć, aby uzyskać stabilizację koloru.

Pozbywanie się białych plam na zębach

Stomatologia Estetyczna

Wiele osób zmaga się ze znajdującymi się na zębach białymi plamkami, które są niewiadomego pochodzenia. Do najczęstszych przyczyn ich powstawania zalicza się nieprawidłowe szczotkowanie, choroby wirusowe, przyjmowane leki czy urazy zębów mlecznych, które mogą spowodować powstanie białych plamek na zębach stałych. Aby się ich pozbyć, pacjenci często decydują się na wybielanie zębów, ale niestety nie zawsze przynosi to efekt. Dzieje się tak, ponieważ preparat wybielający działa nie tylko na plamę, ale też na całe szkliwo. Zabieg jest przyjemny, trwa około 30 do 60 minut w zależności od rodzaju i nasycenia plamy. Stosujemy płynną żywicę, która działa tylko na plamę, nie ingerując w pozostałe struktury zęba. Zabieg pozbywania się plamek jest bezpieczny i bezinwazyjny, nie powoduje nadwrażliwości. Efekt można zauważyć już bezpośrednio po zakończonym zabiegu.

wpChatIcon
wpChatIcon